- Използвайте разширените оператори за да намерите това, което ви трябва. Не забравяйте да научите и за различните оператори, използвани от някои търсачки като Yandex или Duck Duck Go. Вижте списък на всички оператори в Вижте повече за това, как работят операторите тук.
- Научете как да използвате обратното търсене на изображения в https://lifehacker.com/how-to-perform-a-reverse-image-search-the-easy-way-1828385440 и най-вече в търсачки, като Yandex, която е много мощна при намиране на подобни изображения.
- Използвайте Wayback Machine за идентифициране на скрита информация или снимки за вас. Дори може да намирате данни за регистрация на уебсайт, чрез търсене в запазените исторически данни на „Who Is“. След приемане на регламента GDPR през 2018 г. повечето „Who is“ онлайн инструменти вече не работят. Затова може да ползвате следния адрес: https://web.archive.org/web/https://whois.domaintools.com/yourwebsite.com. Може да проверите и други подобни архиватори https://archive.vn/, https://arquivo.pt/ https://archive.ph/);
- Научете се да използвате Google Street View и Google Earth. Вижте как може да премахването снимки при нужда https://sileo.com/google-street-map-remove-house/
- Използвайте търсенето на потребителско име в https://knowem.com/ за да намерите акаунтите на човека в социалните медии.
- Намирайте хора, ЕГН, протоколи от общи събрания, декларации в онлайн регистри, като Търговският регистър и регистърът на юридическите лица с нестопанска цел към Агенцията по вписванията. https://portal.registryagency.bg/CR/reports/VerificationPersonOrg Влиза се с КЕП от НАП. Данни за поземлени имоти http://www.isofmap.bg/. Обществени поръчки, фирми, агенти на държавна сигурност и други в търсачките на Бивол https://bird.bg/
- Търсете собственост на сайт с инструмент https://completedns.com/, който показва историята на сървърите.
- Търсете в Facebook https://www.crowdtangle.com/, който показва графика на споделените линкове. Ads Library – проект на Фейсбук, който позволява търсене в рекламите.
- Проверете метаданните на снимките, които са публикувани в платформите на социалните медии. Използвайте това ръководство за проверка на exif данни на вашите снимки https://www.howtogeek.com/289712/how-to-see-an-images-exif-data-in-windows-and-macos/.
- Използвайте Wigle, за да видите дали можете да намерите WiFi на вашия дом / офис. После потърсете устройствата в Shodan. Не забравяйте да потърсите тефлона си ако сте го използвали като гореща точка.
- Потърсете и лични данни за вас в тъмната мрежа, без да използвате Tor с търсачки от рода на https://ahmia.fi/.
Източник: Ауад, Г., Черешева., М. Галев, П., Босев, П. Пътеводител за проверка на факти в дигитална среда. AEJ Bulgaria, 2021