За да имате сайт Ви трябват 4 неща:
- домейн;
- хостинг;
- CMS платформа за изграждане на самия сайт;
- SEO популяризация и link building за да започне сайта да излиза в Googlе.
1. Домейна е името на сайта, например Postvai.COM. Има две школи за измисляне имената на сайтовете. Едната твърди, че домейна трябва да включва ключова дума, която в същото време да е кратка и запомняща се. Например ако продавате обувки да се казва Обувки.CОМ, защото е по-лесно за SEO-то. Другата школа предлага да измислите за име на сайта запомнящ се бранд, марка, защото съгласете се, че е тъпо, като ви питат от къде ги взе тия обувки да ти отговорят – „От обувки!“
Във всяка хостинг компания се предлага и инструмент за проверка на домейни. Там може да проверите дали е свободно желаното име, като го напишете във формата за проверка и натиснете бутона „провери“. Ще откриете, че е доста трудно да се намери хубаво и свободно име! Когато си харесате имате, незабавно го купете с дебитна карта, pay pal или e-pay.
2. Хостинга е мястото, където ще качим платформата и сайта. При избора на хостинг се гледа месечния трафик, колкото е по-голям, толкова по-добре. Обикновено всички имат достатъчно и затова за обикновен фирмен сайт препоръчваме най-евтиния „Индивидуален план“.
Ето и няколко хостинг компании в които може да видите цени и да си изберете хостинг и домейн:
- – най-качествения, но скъп хостинг – Суперхостинг;
- – най-евтиния хостинг с леки проблеми, но за какво Ви е повече – Топхост;
- – среден хостинг с ценоразпис на домейните – Хостбулгариа.
3. Платформата за изграждане. Сайта може да бъде написан на обикновен HTML ( най-простия и ефективен вариант, но няма да има админ панел), може да е направен с Flash (най-красивия, но не ефективен начин). Обикновено хората използват някоя готова CMS (Система за управление на съдържанието).
Най-добрите CMS са:
- WordPress – това е най-използваната система за която има много много готови темплейти и приложения;
- Drupal – малко по-трудна за разбиране, но пък е най- SEO friendly система;
- Joomla – също има всичко, което Ви трябва.
- Ако ще правите блог – може да използвате blogspot – най-лесната система.
Ядрото на CMS системите се инсталира на хостинга, след което им се добавят темплейти или теми. Това е кожата на вашия сайт – неговия изглед и дизайн.
За да разберете коя система е най-подходяща за Вас, първо трябва да се изясни какъв тип сайт ще правите ( блог, представителен сайт, портфолио, магазин, социална мрежа, директория за статии или обяви и т.н. ) Функционалността на сайта и неговата цел? Ще има ли форма за регистрация, всеки ли ще пише вътре или само собственика и т.н. Точно какви страници ще има в сайта. Например, може да има „За мен, услуги, контакти, блог, галерия“ и т.н. Препоръчваме първо да си го начертаете на един лист и да се консултирате по форумите преди да изберете система с която да го изградите.
Темплейт с подходящ дизайн (готовите сайтове, шаблони и теми ) са много важни за успеха.
Ето колекция с wordpress темплейти , под статията има още връзки към други статии с безплатни темплейти.
Колекция с темплейти изградени за отзивчив дизайн – дето се отваря във всички браузъри, включително и мобилни телефони. Това е най-модерното течение.
4. SEO (оптимизация за търсещи машини). То бива вътрешно ( на самия код с който е написан сайта) и външно ( link building и регистрация в търсачки).
– Вътрешното SEO се състой в добавяне на мета тагове – например има един мета таг за ключови думи, който казват на търсачките, че в този сайт става въпрос за еди какви си теми. Поради това трябва да се изберат 10 ключови думи, които отразяват същността на сайта и в същото време са много търсени от хората за да докарат трафик. Ето един инструмент с който може да ги намерите. Напишете желание думи в полето от формата, натискате бутона „търсене“ и Ви показва „колко човека месечно търсят тази дума в Google и колко конкуренция има тя“. Избирате думи с възможно най-голямо търсене и най-малка конкуренция.
– Външно SEO се състой в набавяне на линкове към Вашия сайт от други сайтове. Всички сайтове имат ранг от 0 до 10 . Колкото повече линкове имате от сайтове с по голям ранг ще се вдигне и Вашия ранг и Google ще Ви качи по-напред в излизащите сайтове на дадената дума.
- Ето списък на 100 подбрани за България директории в които да сложите линк към сайта си.
- Ето и още сайтове за обяви.
- Накрая един списък на социални мрежи в който да добавите статиите си.
Накрая помнете, че работата не свършва до тук. Интернет маркетинга е постоянна дейност, вашият сайт ще иска постоянна поддръжка и неспирна оптимизация.