Китайците казват „В интересни времена да живееш дано” , а ние живеем в много бурно време. Толкова бурно, че е под въпрос съществуването на нацията ни. Всички искаме да живеем в сигурна и благоденстваща страна, а това зависи от самите нас. За да успеем е необходимо да взимаме правилни решения, базирани на знания. Всички трябва да имаме ясна представа за националната сигурност.
Понятието сигурност се разглежда като защитеност на личността и липса на опасност. Нейна основна характеристика е, че тя винаги е необходима, функционална цел на всяка общност.
Националната сигурност е динамично състояние на обществото и човека, при което за държавата не съществува пряка опасност, така че те да могат свободно да осъществяват своето развитие и прогрес. Всяка държава поддържа надеждна система за отстраняване на заплахите, гарантиране на правата и свободите на гражданите, икономически и социален просперитет.
Постмодерното разбиране за сигурността акцентира на индивидуалната сигурност, сътрудничеството, взаимодействието и споделената отговорност.
Може да се разглежда в следните разновидности: твърда и мека, тясна и широка, външна и вътрешна.
За да говорим за национална сигурност следва да включим следните 5 нива на сигурност: ИНДИВИД −> ГРУПА −> ДЪРЖАВА−> ОБЩНОСТ −> СВЯТ.
Нейни субекти са държави, международни и неправителствени организации, информационни средства, образователни институции и икономически субекти, а вътре в държавата са президент, премиер, министерства, медии, организации, партии и т.н
От сухата теория, казана до тук следва въпроса:
Как тогава, може да въздействаме на сигурността?
Можем да въздействаме по политически път, по икономически път, чрез информационен или по военен път.
Това са и начините по които можем да решим проблемите си, да подобрим сигурността на нашата държава, собствения си живот и бъдещето на децата ни.