Task Tracker: софтуер за проследяване на задачите и управление на проекти.
Една от основните дейности на ръководните органи е управление на проектите и проследяване изпълнението на задачите от ежедневната дейност в организациите. В по-голямата част от случаите тази дейност не се извършва автоматизирано, при което се губи много време за планиране на работния процес, появява се вероятност от пропуски и закъсняване на сроковете. За това днес много компании разработват и внедряват комплексни системи за управление на проектите ERP системи, които предлагат интегрирано управление на всички производствени процеси [1].
На практика обаче се оказва, че софтуерът за управление на предприятието е много скъп, тромав и не осигурява необходимата гъвкавост, поради което се налага използването на значително по-евтин специализиран софтуер за управление на задачи (Task Tracker), който предоставя по-удобен интерфейс, мощни средства за представяне и контрол на информация, специализирани функции за календарно планиране при ограничени ресурси и др.
Към настоящия момент оценка на ефективността от внедряването на подобни системи в български компании на практика не се провежда, но могат да се използват данните изнесени от „Института за управление на проекти“ PMI – САЩ [11]. При изследване на повече от 100 компании в различни отрасли, специалистите от PMI са констатирали, че ефективността нараства със среден прираст 21 % по отношение показателите на компании не използващи такива системи в своята дейност. В някои области, като например работата с клиенти и доставчици ефективността достига до цели 44 % [11].
Поради тази причина на пазара съществува голямо разнообразие от технически решения за изграждане на системи за проследяване и управление на задачите, което значително затруднява компаниите при избора на такива средства за внедряване [5].
Изисквания към инструментите за управление на задачи и критерии по които следва да се сравняват
За да може избраният продукт да отговаря в най-пълна степен на нуждите на дадена организация трябва да се предложат критерии за избор на програмни продукти, по които същите могат да се подбират. Най-важните изисквания на потребителите към тези системи се удовлетворяват от техните възможности, както следва:
- да притежават възможност за създаване на списък със задачи – Тo Do лист. Програмният продукт да има механизъм за планиране на задачите, в който те се изброяват под формата на списък с краен срок за тяхното изпълнение.
- да има възможност за добавяне на събития с включени срокове за основните фази за изпълнение на проекта. Много от програмните продукти предлагат т.н. Getting Things Done (GTD) метод за планиране на задачите. Наименованието произлиза от книгата (правене на нещата) на Дейвид Алън [6], който използва подредени в йерархия списъци от задачи и включва инструменти за управление на времето, водене на бележки и прикачване на файлове. Основната идея е, че може да се организират всички дейности в списъци от събития и да се категоризират задачите според мястото или контекста, като се добавят към тях всички необходими бележки и материали.
- да показва визуално времето за изпълнение на всяка задача, например, чрез диаграми на Гант. Диаграмата на Гант е времева диаграма на последователностите, кръстена на Хенри Гант [4]. Задачите в тази диаграма се изобразяват хоризонтално, като дължината им е пропорционална на времетраенето под формата на правоъгълник. Всяка задача е на отделен ред, а всяка вертикална линия представлява момент във времето – диаграма на Гант (фиг. 1).
- да има Kanban табла, които следят процеса на изпълнение [4]. Най-общо приложенията, които го използват предлагат три дъски под формата на колони. В първата се слагат новите задачи или това, което предстои да се направи, във втората се преместват задачите в процес на правене, а в третата изпълнените задачите (фиг. 2).
- възможност за „Scrum” спринтове – методология за гъвкаво управление на дългосрочни и задачи с трудно предвидим процес на изпълнение. Приложенията от този вид предоставят инструмент по философията на Agile за назначаване на нови кратковременни, нововъзникнали задачи („спринтове“) с продължителност от една седмица до един месец, като с изпълнението на всяка от тях се подобрява изпълнението на крайната задача [9]. Това може да стане като всеки ден се провеждат кратки срещи с личния състав, в които всеки съобщава какво е изпълнил и какво е планирал за следващия ден.
- да притежава възможност за показване мероприятия, срокове и задачи във времето т.е. функция Календар. Това е най-разпространения метод за управление на задачите (фиг. 3).
- Възможност за проследяване статуса на задачата, за да знаят всички, как върви нейното изпълнение.
- Възможност за управление на данните. Програмния продукт трябва да предоставя разширени възможности за достъп и пренос на информация, групиране, обединяване и администриране на различни задачи или проекти, защита от несанкциониран достъп, интегриране с други приложения и наличие на функция On-Line Analytical Processing (OLAP) [8].
- наличие на електронната поща. За повишаване на сътрудничеството може да се изпращат различни разяснения до касаещия го личен състав като съобщения по електронната поща.
- Чат на живо – е възможност да се обсъждат задачите в реално време.
- Проследяване на времето – за да може да видите времето изтекло за изпълнение на задачите.
- Осигуряване на сътрудничество, съвместна работа и контрол. Революция в тази област предизвикаха Web – технологиите, които позволяват подобрен достъп до данни и сътрудничеството между потребителите, затова е важно продуктите да имат възможност за работа в Internet и да са Web базирани, с архитектура от тип клиент-сървър, с възможност за напомняне и оповестяване [4].
- Бележки и коментари за прикачване важна информация за дадената задача.
- Табла за управление и потребителски интерфейс с които може да се получи бърз поглед над новите задачи и напредъка по изпълнението им. Потребителския интерфейс следва да включва функциите, които помагат да разглеждаме информацията, като гъвкавост, достъпност, удобство за работа, наличие на шаблони, лекота на изучаване и използване, наличие на контекстуално търсене и т.н.. Настройки на интерфейса, контекстна помощ, Удобство на достъп Разделение на интерфейса по роли, графични възможности, наличие на шаблони [3] .
- Доклади и отчети с възможност да се архивират и съхранява информация за вече изпълнените задачи.
- Специализирани функции. Има редица инструменти за управление на задачата (проекта) с вградени функции за връзки с клиенти, платежни услуги, уикита и др.
Някои програмни продукти позволяват просто да добавяте списъци със задачи и работни процеси, а други дават възможност за комуникация и сътрудничество с екипа. Най-добрите продукти предлагат всички тези функции събрани на едно място за получаване на пълна картина по вашите проекти [2].
Според основната дейност на вашата организация и приетата система за управление на проекти в организацията се налагат едни или други функции, а може да се наложи употребата на всичките [7]. Ако изискванията на потребителите удовлетворяват организация, то дадения програмен продукт може да се използва, като елемент от информационната система за управление на задачите. Количеството на избраните функции по всяко изискване ще помогне да се класира и избере подходящ програмен продукт за нуждите на дадена компания.
В днешно време на българския пазар се намират повече от 200 програмни инструмента за управление на проекти и проследяване изпълнението на задачи.
По-долу ви предлагаме сравнителен анализ на някои от най-разпространените програмни продукти.
1. Приложения създаващи списъци от задачи To Do
Тези инструменти са едни от най-простите начини да започнете да управлявате вашия проект, като създават обикновени списъци от рода To Do или GTD. Такива са:
Asana е уеб базирано и мобилно приложение за работа в екип, без използване на традиционната електронна поща. С помощта на табла и графики, които отразяват напредъка на задачите Asana се превръща в много полезен инструмент за работа. Създаден е през 2008 г. в Сан Франциско за съвместна работа по проекти [15]. Безплатно е за 15 потребители, иначе струва 5 долара на месец.
Dapulse – визуализира точно всеки един етап от работния процес. Всеки етап включва цветни етикети, които можете да персонализирате, например възможните задачи могат да бъдат зелени, а червените закъснели, с жълто са в процес на изпълнение, черните блокирани и т.н. Така с един поглед над екрана може да видите как вървят нещата.
Insighty – Това е CRM дълбоко свързан с вашите контакти и клиенти. Има два начина за управление на проекти в Insightly: – с канали или чрез събития. Каналите създават работен поток от задачи, които автоматично се добавят на определени етапи, а събитията ви дават възможност да изброите важните моменти по графика. Безплатен до 2 потребителя иначе 12 долара на месец.
Toodledo – предоставя списъци с потребителски полета в електронни таблици. Има гъвкав интерфейс, който е толкова лесен за използване. Просто избирате функциите, които искате и ги добавяте. Може да правите йерархия на задачите и да ги влачите където пискате. Има инструмент за добавяне на навици. Безплатен за лични задачи.
Allthings – за писане на списъци от задачи и след това се организират в Kamban табла. Понякога е хубаво просто да изброите какво имате да правите и после да ги организирате. След като ги напишете може да кликнете в горния десен ъгъл на бутона Преглед и да покаже задачите, съвсем интуитивно по различни признаци. Безплатен за 5 списъка.
За Андройд едно от най-добрите приложения, които аз лично съм ползвал е Splend Apps – предоставя много интуитивен списък със задачи, като може да ги въвеждате в телефона си с глас и се интегрира с Google Task, така че на компютъра си да виждате също вкараните задачи.
Други много използвани инструменти за правене на списъци са Wunderlist , Todoist , Producteev и Nozbe.
Диаграми на Гант
Безспорно най-използваните система за управление на задачите в България са продуктите на Microsoft, които може да бъдат поставени на първо място сред всички инструменти, а не само сред тези, които предоставят диаграма на Гант.
Microsoft Project – произвеждан от Microsoft Corp. Програмата е създадена, за да подпомага ръководителите на проекти в изготвянето на планове, задаване на ресурси, наблюдение на напредъка, контролиране на бюджета, анализиране и др. Софтуерът е оборудван с мощни инструменти, чийто избор е индивидуално решение [10].
Идеален ако вашия екип използва за Интранет на база SharePoint, Skype за връзка и таблици с Excel или Word. Отличителна особеност на програмния продукт се явява простотата и потребителския интерфейс, заимстван от продуктите на Microsoft Office. Продуктът е пуснат на пазара още през 1984 г. и развиван дълго време, като през 2003 г. се превръща в Enterprise Performance Management (EPM), а през 2007 г. се създават т.н. Project Web App (PWA) – уеб-базиран начин за преглед в SharePoint. В последствие се подобрява интеграцията на SharePoint с Project Server 2010 [10].
Microsoft Project Online е облачно базирано решение до което може да достъпите от всяко устройство по света. Продуктът предоставя възможност за автоматично генериране на неограничени варианти таблици и отчети чрез процеса Online Analytical Processing (OLAP). Може да се правят прегледи на ресурсите, задачите и календара чрез View Tables от базата данни., които в последствие да се обработват с Analysis Services и да се предоставят във визуален формат.
Microsoft Project е еднопотребителско приложение, но с помощта на уеб сайт може да се осъществи едновременен достъп до информацията на много потребители, а с появата на Office 365 се превръща в облачно базираното приложение Microsoft Planer [10].
Използването на подобна архитектура дава възможност да се планира по концепцията Kanban, в която задачите се разпределят на няколко дъски, към които се прикрепят картички с дати, файлове и дискусии, организирани по категории. Поддръжката на Microsoft Mail и Microsoft Exchange позволява обмяна на информация между потребителите. Предоставя се възможност за ползване на готови шаблони на проекти от библиотеката на Office, които дават лесен старт за всеки нов проект на служителите. Проследяването на напредъка е изключително лесно благодарение на възможността всеки проект да се разделя на по-малки задачи. За управление на ресурсите лесно могат да се въвеждат часове и всякакъв вид работни единици с възможност да се сравняват прогнозираните разходи [10].
Много важен момент е импортиране на съществуващи списъци със задачи и синхронизиране с друг софтуер на Microsoft. Потребителите лесно могат да импортират задачи и графици от Outlook, Excel или други проекти. Предоставя възможност за автоматизиране въвеждането на повтарящи се задачи, което значително намалява времето за повторно въвеждане. Най-ценния момент е лесната интеграция с Microsoft SharePoint, чрез който да се създадат условия за съвместна работа в цялата организация [10].
Други такива продукти предоставящи отчети под форма диаграма на Гант са:
- Wrike за управление на екипи и лични задачи организирани в електронни таблици. Безплатен до 5 потребители.
- Pagico – Професионален инструмент за управление на проекти.
- Sandglaz. Планира работата за седмицата в спринтове и Камбан дъски.
- Axa! Превърнете идеите си в цел, предоставя графици.
- Runrun.it Автоматично изчислява датите за доставка.
- Projektplace – управлявайте крайните срокове в микс от диаграма на Гант и Камбан. Безплатен за 1 рокет и 5 потребители .
Kanban табла
Trello е най-известния уеб-базиран представител на този метод. Предназначен е за сътрудничество с помощта на дъски и картички. Те са разположени на екрана, така че да се обхванат с един поглед, поради което основното предимство на софтуера, че може да се прегледа напредъка и състоянието на задачите във всеки един момент. Лесен за употреба, защото предоставя само функциите, които поискате. Може да направите дъски според нуждите си и да ги споделите с вашите сътрудници, след което да добавите функции, да споделяте и т.н. Включва допълнително календари, избледняваща опция на старите задачи, за да се набиват на око най-важните към момента. Безплатно за неограничено количество дъски.
Други подобни са:
- MeisterTask. Позволява да направите светкавични задачи – карта на ума, а след това да ги организирате по метода Kamban. Има безплатен вариант и платен за 9 $ на месец.
- Kanban Tool Създава колони – работни потоци за вашите нужди. Безплатно за 2 потребителя и 2 табла. Платена версия за 5$.
- leanKit Маха колоните, които не използвате, безплатен за трима потребители.
- Kanbanery – Реалистичен начин за планиране на задачите. Безплатно за 2 потребителя.
- KanbanFlow Освен Кamban табла предоставя още комбинация от контролни листове, таймери и др.
Scrum Спринтове
Scrum спринтовете пасват много добре в диапазона между диаграмите на Гант и Knban таблата, защото за изпълнението на задачата са важни както работните потоци, така и крайните срокове за изпълнение на задачите. Вместо да присвоявате крайна дата за изпълнение вие може да назначавате спринтове с периоди от време, след като свърши този период се назначава друг за изпълнение на нещо друго и т.н.
Pivotal Tracker – Предоставя преглед на всички проекти в персонализирано табло с всички списъци. Прилича много на Kanban, но предоставя гъвкавост на работния поток. Безплатно до 3 потребители.
Jira – Може да създавате собствени работни потоци, скрум списъци, Kanban дъски, и стотици добавки за допълнителни функции, което го прави предпочитан инструмент за управление на задачи от много организации. За малки екипи струва 10 $ на месец.
- Taiga предоставя управление на работния поток на собствени сървъри. Безплатно за 1 проект.
- Targetprocess – предоставя няколко изгледа.
Инструменти за управление на проекти с чат и съобщения
Понякога поставянето на един обикновен коментар не е достатъчно за да се разбере какво трябва да се прави. Ако при изпълнението на задачите често е необходимо хората да разговарят, трябва да изберете някои от инструменти за управление на задачите с екипен чат:
Basecamp (Базов лагер) е много известно и използвано приложение с ненатрапчив дизайн и добра функционалност. Проектиран е да запази абсолютно всичко за вашите проекти -дискусии, задачи, имейли и файлове на едно място с изключително прост интерфейс. Безплатно за 1 проект, или 29 $ на месец.
- Redbooth – съвместна работа с чат на живо, видео, картина и Kanban табла за 5 $ на месец.
- Flow и Azendoo, който също са платени.
Инструменти за управление на задачи при работа с клиенти
Когато във вашата работа има доставки до клиенти, фактуриране и последващи искания с обратна връзка ви трябва инструмент, който да ви помага в това.
Avaza – превръща бързо цитатите в задачи, разходи и проекти. Позволява да започнете, като изпрати оферта на своите клиенти за потенциална работа. След като клиента го одобри, създава списък със задачи и цел, сроковете могат да са различни за всеки клиент. Инструмента ще създаде диаграма, кога ще трябва да запълвате всяка задача. Следи разходите, фактурите и дори позволява работа с кредитна карта. Безплатно за 1 потребител.
Mavenlink – за да сте сигурни, че сте изпълнили поръчката на клиента на време, с планиране на критичния път и диаграми на Гант. Безплатни са основните функции.
Teamwork Projects Инструмент за работа в екип, като се поставят предварителни ориентири. Безплатно до 2 проекта.
Zoho Projects – управление на проекти от всяка форма и стил. Безплатно до 1 проект.
Freedcamp, който е безплатен за управление на проекти, но след това може да се превърне в CRM.
Pancake – позволява хостване на собствен сървър, като 4 лиценза са 149 $ еднократна такса. Управлява вашите клиенти, задачи и събития, а след това проследява времето и разходите, които харчите за тях.
Най-добри приложения за управление на лични задачи
Smartsheet – използва интелигентни електронни таблици за управление на проекти и други данни на едно място. Предоставя диаграма на Гант, коментари, известия и персонализирани изгледи.
Podio – вътрешна социална мрежа с всичко необходимо. Представлява гъвкав строител на приложения с готови шаблони. Безплатна до 5 потребители.
Redmine – Инструмент с отворен код за създаване на самостоятелно хоствана система със стотици плъгини за управление на задачи. Идва с уики и форум. Безплатна за собствен хостинг.
Odoo – също се хоства на собствен сървър с всички необходими инструменти за електронна търговия и CRМ, както и средства за екипна работа. Включва диаграми на Гант, Kanban и календар за планиране на задачите. Безплатно при собствен хостинг.
Календарните решения на Microsoft Outlook и базираните на него технически решения са едни от най-използваните за персонални продукти за календарно планиране и следене на задачите. Outlook съдържа така наречените гъвкави инструменти (персонализирани изгледи), освен стандартните представяния „по изпълнител“, „по категория“ и „по време“ може да се конфигурират и други изгледи според конкретните специфични нужди, например представяне на изглед според просрочените задачи, които са изтекли преди една седмица [10].
Програмните продукти създадени под формата на пакети със свързани електронни таблици на Microsoft Excel са едни от най-гъвкавите инструменти за проследяване на задачите. Те могат да се използват както самостоятелно, така и като допълваща част от друга система. Основното им предимство е, че с тяхна помощ може да се създаде единна база данни на задачите с гъвкава настройка на полетата и филтриране според предпочитанията. Такъв инструмент е продукта Алт Инвест, който е изключително лесен за работа, предоставя диаграми и анализи за визуализация на данните[4, 1] .
Цялостни системи за управление на проекти
Продуктите на Primavera Systems, като Primavera Project Planner P3 и P4 предлагани у нас от една от най-големите български софтуерни фирми – ТехноЛогика [13]. Продуктите са разработени в съответствие с идеологията CPM (Concentric Project Management), в основата на която стои структурирания интегриран подход за координация на хора, групи, финансови ресурси и проекти. Разработен е комплект от специални CRM средства за анализ и поддръжка взимането на решение за избор на най-добрия проект, календарно-мрежово планиране с отчет на потребностите в материални, трудови и финансови ресурси. Това позволява едновременна работа по много проекти, като всеки ресурс може да работи по свой календар и график за работа. Webster for Primavera е уеб базиран инструмент, които позволява на участниците да имат достъп до своите задачи и да ги управляват от всяка точка на земното кълбо [13].
Продуктът позволява сравняването на неограничено количество целеви проекти, което позволява точна оценка на бъдещето. Предоставя нелинеен отчет и крива на потребителя, над 150 таблични, метрични и графични форми. Може да се настройва автоматично да изготвя отчети при достигане на определен процент от изпълнението на проекта, например 50% и 100 % [13].
Интерфейсът позволява да се наблюдава таблицата със задачите, използваните ресурси, диаграма на Гант, PERT (Primaverа Easy Relationships Tracing) – диаграма и с помощта на филтрите да се изобрази само необходимата към момента информация.
Open Plan на Welcom Corp. е професионален инструмент, предназначен за календарно планиране и контрол на участници с различни роли: предоставя проект от гледна точка на мениджъра, екипен проект, отговорни за изпълнението и съдружници. Мощно средство за ресурсно планиране в йерархичен режим с календарен план. Работи в архитектура клиент – сървър на база релационните системи за управление на базата данни Oracle, Sybase и MSSQL Server и може да се интегрира в ERP системата за управление на предприятието [2].
Удобен е за планиране на ресурсите по ограничено време или при ограничени ресурси, като системата сама предлага варианти за оптимизация. Може да съставя анализи и отчети по метода на критичния път, анализ на риска по метода Монте Карло и мултипроектен анализ.
Bitriks24 е социален интранет в допълнение към корпоративна система за управление на задачите, конкуренция на SharePoint. Има опция да работи като облачна услуга или стационарна сървърна версия [14].
Asana е уеб базирано и мобилно приложение за работа в екип, без използване на традиционната електронна поща. Създадено е през 2008 г. в Сан Франциско за съвместна работа по проекти [15].
JIRA е софтуер за управление на проекти разработен от LeapFrog Technologies през 2010 г. и по настоящем е един от световните лидери за организиране на личния състав, следене на дейността с функционалност за улавяне на потенциални проблеми [12]. Софтуерът се предлага главно в три разновидности и цени: за проследяване на емисиите и поддържане на висока производителност, за разработване и управление на променящи се проекти и за проследяване на услуги. При управлението на задачите софтуера визуализира работния поток, а ръководителя го управлява като предоставя дейности на различни изпълнители. Подпомага се от това, че синхронизира служителите да работят по един файл на документа. Това става благодарение на наличието на Cloud технология. Програмния продукт предоставя няколко потребителски интерфейса, като служителите могат да получават различна информация според своята компетентност или да бъдат обединявани в групи. Може да предостави отделни стаи за дискусия на различни групи по отделни проекти, включително с получаване на SMS [12].
Планирането се извършва с много подробен график разделен по дни, часове и дори секунди. Задачите лесно могат да бъдат дефинирани така, че хората лесно да осъзнават времето. Графика лесно може да се персонализира, а проследяването става с автоматизиран ежедневен отчет за дейността. Архивирането и работа с документи също е много важна функция. Позволява да се изпращат известия по имейл с прикачени файлове, да се задават разрешения, свързани с преглеждането или редактирането на файла. Създаван на папки и под папки в йерархичен ред [12].
Spider Project с производител Spider Technologies Group е система за управление с много лесен Windows-интерфейс, която предлага ресурсна диаграма на Гант и линейна диаграма с показване на ресурсите в проценти [4].
TimeLine е програмен продукт за многопроектното планиране, който позволява назначаване на зависимости между изпълнителите. Съхранява информацията в една база данни с календар и система за отчети [4].
Artemis Views е семейство от модули за автоматизация на различни функции с програмите ProjectView, Resource View за управление на ресурси, TrackView за контрол изпълнение на задачи, CostView за финанси [4].
Автоматизирания инструмент на Zapier.com е като швейцарско ножче сред продуктите за управление на проекти. Той включва пълна автоматизация според вашите нужди на всички горенаписани функции за управление на задачите. Може да се свързва с Slack, Google Calendar, Xero, Twilio, Trello и др. след като ги интегрирате автоматично добавя задачи в календара ви, може да ви изпраща SMS или чат на живо. Може да записвате времето си с Toggl и да добавяте нови задачи с Harvest. Може да съхранявате информация за изпълнените задачи в Zoho или Evernote.
Сравняване на програмни продукти за управление на задачите
В табл.1 са дадени основните характеристики на някои специализирани решения за управление на задачи.
Таблица 1
№ | Прило-жение | Год. | WEB | Съхра-нение | Операционна
система |
Без-платна
версия |
Наем
лв/месец |
Цена в лв. |
1 | Bitriks24 | 2008 | Да | Сървър | Apple
Windows Linux Android |
Да | 70 -355 | 7000 –
16000 |
2 | Basecamp | 2004 | Да | Облак | Apple
Windows Android |
Да | 180 | Не |
3 | Redmine | 2006 | Да | Сървър | – | Да | Не | Не |
4 | JIRA | 2002 | Да | Сървър | Apple
Windows Android |
Не | 1800 | 1800
при 500 потреб. |
5 | „Megaplan | 2007 | Да | Сървър | Apple
Windows Android |
Не | 25 | 1500 |
6 | Trello | 2011 | Да | Облак | Apple
Windows Android |
Да | 35 | Не |
7 | Microsoft Project | 1985 | Да | Сървър | Apple
Windows Android |
Не | 15 -100 | 1000 –
1700 |
8 | Asana | 2008 | Да | Сървър | Apple
Windows Android |
Да | 18 | Не |
9 | Worksection | 2008 | Да | Сървър | Apple
Windows Android |
Да | 20-180 | Не |
10 | YouTrack | 2009 | Да | Сървър | Apple
Windows Android |
Да | 35 | 900 |
В табл.2 са дадени основните характеристики на някои неспециализирани решения за управление на задачи.
Таблица 2
№ | Прило-жение | Год. | WEB | Съхра-нение | Операционна
система |
Без-платна
версия |
Наем
лв/месец |
Цена в лв. |
1 | Google Docs | 2012 | Да | Cloud | Apple
Windows Android |
Да | 18 | Не |
2 | Google Calendar | 2006 | Да | Cloud | Apple
Windows Android |
Да | Не | Не |
3 | Microsoft Excel | 1985 | Не | Cloud | Apple
Windows Android |
Не | 8 | Не |
4 | Harvest | 2012 | ДА | Cloud | Apple
Windows Android |
Да | 20-180 | Не |
Важно е да се разбере, че няма универсално средство за автоматизиране процеса на следене изпълнението на задачите, за някои едни са добри, а за други не. Трябва да се отбележи, че един от най-сериозните проблеми при въвеждането на продукти за управление на задачите е интеграцията към вече съществуваща информационната среда, но в крайна сметка избрания инструмент трябва да бъде интегриран в системата за контрол на проектите и да бъде синхронизиран с останалите и елементи (документооборот, системи за планиране и взаимодействие). Настоящата сравнителен анализ спомага за правилната ориентация в огромното изобилие от програмни продукти и по-лесната им синхронизация с изградената вече информационна система на организацията.
Препоръчано от автора
- http://www.handle.com/ – е едно от малкото приложения за Андроид, които съчетават в пощата на GMAIL наличието на календар и задачите на Google TAsk в едно.
- https://www.sortd.com/ Едно от най-добрите безплатни приложения, което превръща вашата Gmail в Kамбан табло със задачи. Много лесно може да правите от имейлите в задачи и организиран списък.
- Софтуерът за управление на проекти https://redbooth.com/ с най-добрия потребителски интерфейс, който интегрира Outlook, Box, Dropbox, Cisco Spark, google drive , диаграми на Гант, шаблони, коментари, споделяне на файлове, To Do списъци и е безплатен до 10 човека.
- Wavecalendar е безплатно приложение и без реклама. Има възможност да се свързва с различни видове календари като: Google Calendar, Outlook Calendar, Exchange Календар, Facebook Календар и Рождени дни. Това е единственото предложение, което може да се синхронизира с Google Tasks директно със списъка ви със задачи и календарите едновременно.
Литература
- Арчибальд Р. Управление высокотехнологичными программами и проектами М., ДМК Пресс, 2002;
- Романова М. В. Управление проектами. М. : ИНФРА-М, 2007;
- Разу М. Управление проектом. Основы проектного управления: учебник М., КНОРУС, 2006;
- Димов П., Класификация на информационни продукти и приложен софтуер за проследяване изпълнението на задачите в организацията. Доклад на международна конференция, 2017.
- Carayannis, Elias G., Young-Hoon Kwak, Anbari, Frank T. The Story of Managing Projects: An Interdisciplinary Approach. Preger Publishers. 2005;
- David, , Getting Things Done: The Art of Stress-Free Productivity. 2002;
- Jossey Bass. Kerzner, Harold R. Project Management: A Systems Approach to Planning, Scheduling, and Controlling. John wiley Sons. 2007;
- Schwalbe, Kathy. Information Technology Project Management . 2013;
- Wysocki, Robert K. Effective Project Management: Traditional, Agile, Extreme. Wiley Publishing. 2011;
- Microsoft Project. 2014. http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Project (accessed October 10, 2014).
- Project Management Institute. 2014. http://www.pmi.org/About-Us/About-Us-What-is-Project-Management.aspx (accessed 2014).
- JIRA-Issue and Project Tracking Software. n.d. https://www.atlassian.com/software/jira (accessed 2017).
- Управление на проекти с Primavera на ТехноЛогика http://technologica.com/docs/primavera/primavera_book_june-2014_technologicaportal.pdf?sfvrsn=10
- https://www.bitrix24.com/solutions/hr/
- https://asana.com/uses/task-management