Тези дни Google пуснаха последният си алгоритъм за търсене – BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers), който ще подобри минимум 10 % от търсенията, чрез по-добро разбиране на езиковия контекст.
Това е най-голямата промяна в търсенията, откакто Google пусна RankBrain. Тя се основава на авангардни техники за обработка на естествен език (NLP), разработени от изследователи от Google и приложен през последните 10 месеца.
В една демонстрация пред журналисти, екипът на Google показа как алгоритъмът анализира значението на следната фраза: „Можеш ли да вземеш лекарство от някоя аптека?“ Старият алгоритъм за търсене третира това изречение като „торба с думи“, а новият алгоритъм отделя важните думи, лекарство и аптека и връща местните резултати, като освен това разбра, че става въпрос за взимане на рецепта за някой друг. Днес вече предлозите „за“, „до“, „да“ и т.н. вече ще имат значение.
BERT e акроним на Bidirectional Encoder Representations from Transformers. Всяка дума от това съкращение е термин от техника за обработка на естествен език NLP. Начинът му на работа е основно на самообучение подобно на играта на Mad Libs. Google взема цели изречения и отстранява на случаен принцип 15 процента от думите, след което BERT трябва да разбере как да попълни липсващите думи, от тук идва думата „трансформатор“.

Схема на работата на трансформатора е показана на изображението по-горе, като цяло той включва два отделни механизма – енкодер, който чете въвеждането на текст и декодер, който създава прогноза за задачата. Повечето модели четат текст от ляво на дясно или от дясно на ляво, но BERT чете цялата последователност от думи наведнъж и затова се нарича двупосочен.
От октомври месец 2019 г. BERT работи на английски език, но скоро ще започне и на други езици.
SEO специалистите няма да могат да оптимизират сайта си както за RankBrain, така и за BERT… и все пак – какво можете да направите? SEO специалистите вече се превръщат в експерти по невронни мрежи. Единственото което може да се направи е да се пише по-добро съдържание за потребители с акцент върху по-конкретния отговор на намерението на търсещия.