В тази статия сме събрали абсолютно всичко за производството на домашната ракия и забавни материали от историята и употребата на алкохола. За всички, които се чудят как да си направят сами домашна ракия, вино или уиски препоръчваме следните две книги:
- Направи си сам качествена домашна ракия от тайните на професор Д. Цаков – книга в която ще намерите ценни, практически съвети за материалите, ферментацията, дестилацията, производството, подобряване на вкусовите качества и дори съвети как да изчислите корекцията на алкохолния градус на домашната ракия.
- Напитки от грозде и от плодове на Иван Чалков е много изчерпателна книга за тези, които искат сериозно да се занимават с винарство.
Ако това не ви е достатъчно може да прочетете още по темата:
- Една сериозна статия за Алкохолизмът – или как да определим дали сме минали границата?
- Поука от практиката с един забавен, личен Експеримент с Пещерска гроздова или как влияе тя на вниманието?
- Задължително, не пропускайте да прочетете стихосбирката Алкохолна лирика с която ще оберете овациите на всяка маса или поне ще имате забавление докато варите ракия на казана.
- И ако сте прекалили с пиенето не пропускайте да си изберете нещо от 13-те изпитани рецепти за премахване на махмурлука, които ще ви извадят от ония свят.
Няма съществуваща цивилизация без домашна ракия! Древните египтяни, гърци и римляни са пили предимно вино и бира, германците и славяните са правели медовина, прабългарите си имали кумис, а китайците приготвяли домашна напитка от ферментирал ориз.
След откриването на домашната ракия светът никога вече няма да бъде същия!
Арабските алхимици първи са получили алкохол в чист вид и за това на арабски думата алкохол означава „фин прах“, а спиртус на латински значи дух, еманация. Въпреки, че исляма я забранява “ракията” идва пак от арабския корен “ракъ”, който значи “пот” от “потя се” и в България се внася от турците.
Алкохола се добива чрез ферментация на продукти с въглехидрати. Процесът се извършва под въздействието на живи организми – дрожди. От гроздовия сок се получава вино и ракия, а от зърното бира.
При употребата на алкохол той се попива 20 % в стомаха и 80 % от тънките черва, като основната част се разгражда от черния дроб. Процеса на разграждане става чрез окисляване с ензими от които се получава въглероден двуокис и вода. Тези ензими се срещат повече при някой хора и по-малко при други, например китайците. Разграждането става по-бързо при употреба на газирани напитки или фруктоза.
Измерването на концентрация на алкохол в кръвта става с промили – 1 промил е равен на 1 грам етанол в 1 литър кръв. При концентрация в кръвта до 1 грама предизвиква лека възбуда, от 1-1,5 ставаме шумни и буйни, при концентрация повече от 1,5 грама на литър се предизвика гадене, а над 3 грама на литър загуба на съзнание. Ако не вземете мерки при повече от 5 грама на литър настъпва смърт след 1-2 часа.
Симптоми за злоупотреба с алкохол
- Абстиненция – появява се след около 10 часа от последната доза. Изразява се в напрегнатост и нарушения на съня и по-късно се добавя двигателна възбуда, треперене, изпотяване, аритмия.
- Предозиране – има смущения в кръвообращението, сърдечна дейност и усет за равновесие.
- Алкохолно натравяне – човек диша по-малко от 12 пъти на минута или спира да диша за периоди от 10 или повече секунди. Заспива и не може да го събудите. В някой случай може да достигне до кома.
Ако някой изпадне в безсъзнание от алкохолна злоупотреба е важно да се действа адекватно и веднага да се потърси медицинска помощ.
- Обърнете тялото на пострадалия настрани;
- Уверете се че дихателните пътища са чисти;
- Ако е спрял да диша започнете дишане „уста в уста“;
- Освободете дрехите, които го затрудняват;
- Поддържайте тялото топло;
- -Извикайте Спешна медицинска помощ .
СЗО е определила за прекомерна консумация повече от 3 стандартни питиета за една вечер.
Фази на алкохолизма
1. Дружеско пиене – може да носи много без признаци;
2. Предупредителна фаза – търсене на поводи за пиене, след употреба по-добро самочувствие, пиене за премахване на махмурлука;
3. Критична фаза – загуба на контрол на пиенето, угризения на съвестта, пренебрегване на семейството, отсъствия от работа, конфликти, нередовно хранене;
4. Хронична фаза – Дълготрайни запои. Деградация на личността, алкохолът е единствената цел в живота, алкохолни психози, припадъци, соматични болести – цироза и крайно изтощение на организма.
Алкохола изчерпва витамините, пречи на изгарянето на мазнините и осигурява на тялото единствено празни калории, които са излишни. Забавя метаболизма и дехидратира клетките, забавя реакциите, и може да доведе до трудности в сексуалния живот, включително импотентност
Ракията увеличава желанието и намаля възможностите – Шекспир
Помнете, че продължителната употреба на алкохол води до физически, психологически и социални последици.
- За физическото здраве алкохолът действа като отрова на тъканта на организма. Най-засегнат е черния дроб и нервната система. Уврежданията на черния дроб отслабват имунитета и правят организма по податлив на инфекции. Прекомерната употреба може да доведе до Стеатоза, Хепатит, Цироза, Панкреатит, стомашно-чревни разстройства, язва и гастрит. Наблюдава се дегенерация на сърдечния мускул и повишен риск от рак на черния дроб.
- За психиката: интелектуална деградация и оглупяване. Липса на спомени от минали събития, загуба на памет и дезориентация.
- Социални последици: промяната на личността води до професионална деградация, злополуки и инциденти, разрушаване на социалните връзки.