„Твоите първи 15 думи са по-важни от следващите 15 000 думи.” – Боб Стоун
От направени проучвания в Българското Интернет пространство се вижда, че 80 % от хората ще прочетат заглавието, но само 20 % ще обърнат внимание на съдържанието. Тази статия е извадка от книгата „Копирайтинг за Уеб“, която може да получите безплатно, като се регистрирате в нашия нюзлетър.
Уеб заглавие
От гледна точка на съдържанието, заглавията в Интернет може да се разделят на:
- съобщение за нещо ново, например: „Нова дума в сета на информационните технологии“;
- заявление – „ Посудата на XX-ти Век“ ;
- съвет – „Опитайте новия крем против бръчки“ ;
- предизвикване на любопитство – „Предупреждение за буря! Пролетта ще бъде палава, вижте новата модна колекция на Aggata“.
Няма формула за написване на добро рекламно заглавие, но може да се отбележат няколко основни момента:
- Заглавието трябва да е не по-дълго от 65-75 знака, заради изискванията на търсачките.
- Да съдържа ключова дума с информация за стоката и да предоставя първоначално впечатление.
- Да съдържа обръщение, призив към конкретна аудитория или да създава желание потребителя да се запознае с продукта.
- Добре е да има глагол, който приканва към действие или взимане на конкретно решение.
- Може да се възползвате от любопитството на хората, когато вашето заглавие обещава да разкрие тайна.
Често използван прийом за създаване на магнетично заглавие са въпросите „Защо?“ и „Как?“ Магнетичното заглавие трябва да предоставя полза на читателя и да му спестява време.
В Уеб сайтовете и блог публикациите всяко заглавие трябва да взаимодейства с изображението, без да го обяснява, но да се допълват взаимно с цел да грабнат вниманието на посетителя.
Главното в заглавието на един Уеб текст е комуникативността и живото слово, обърнато към потребителя. Реклама без илюстрация може, но без заглавие не може!
Подзаглавия
Подзаглавието е свързващото звено между привличащото заглавие и основния текст, поради което е много важен елемент от рекламната ни Уеб публикация.
В Интернет дължината на заглавията е ограничена от техническите параметри и изискването за дължина на получените линкове. Подзаглавията за разлика от тях нямат подобно ограничение и поради това в Уеб статиите ги използваме, за да напишем всичко, което не сме успели да вмъкнем в заглавието или h1 тага.
Например, в реклама със заглавие „Ролс Ройс“ се използва следното подзаглавие: „При скорост 190 км/ч единственият звук, който чувате е тиктакането на Вашия Швейцарски часовник“. Вижда се, че първото е кратко и включва ключова дума, а подзаглавието е по-дълго, но дава информация и привлича интереса.
Мястото на подзаглавието обикновено не е фиксирано, може да бъде и над заглавие, а може да имаме статия от няколко подзаглавия, които разделят текста на части. Те се използват предимно за свързващ елемент в текста.
Най-често срещания начин за съставяне на подзаглавия е като се използват въпроси от рода на „Кои мъже четат Плейбой?“ и в текста се дава отговор – тези, които взимат най-доброто от живота, така нашия рекламиран продукт е един вид най-доброто.
Никога не жалете време за заглавието и подзаглавието на вашата Интернет статия. Само истинският майстор създава привлекателни, магнетични заглавия.